Telšiuose sukauptas Žemaitijos istorijos lobynas

Šiuo metu Telšiuose, ant Masčio ežero kranto, įsikūrusiame Žemaičių muziejuje „Alka“ įgyvendinami du ES investiciniai projektai – atliekamas kapitalinis pastato remontas ir atnaujinamos ekspozicijos pagrindiniame pastate Telšiuose ir Žemaičių vyskupystės muziejuje Varniuose. Pasak muziejaus direktorės Evos Stonkevičienės, jos vadovaujama institucija turi ne tik fantastišką galimybę atsinaujinti iš esmės, bet ir tapti vienu moderniausių muziejų Lietuvoje, reprezentuojančiu Žemaitijos regioną.

Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė Eva Stonkevičienė.

Kaip sekasi vykdyti numatytus darbus?

Jau esame parengę visus reikalingus techninius projektus, iki šių metų pabaigos planuojame įsigyti rangos darbus. Pokyčių atskaitos tašku galime laikyti 2015 metus, kai buvo pradėti ruošti pirmieji dokumentai, siekiant gauti ES paramą . Aš prie šio nuostabaus kolektyvo prisijungiau kiek daugiau nei prieš metus, 2019 metų birželį. Visas kolektyvas tada vieningai nutarėme – būtina tęsti anksčiau pradėtus darbus. Privalome atsinaujinti. Diskutavome ne tik apie techninius pastato parametrus, kur ir ką reikėtų pakeisti, norėjome, kad muziejus iš esmės atsinaujintų, kad ekspozicijos, veiklos, paslaugos atitiktų šiuolaikinio vartotojo poreikius.

 

Kuo žadate nustebinti savo lankytojus?

Kad pateiktume gilų istorinį ir kultūrinį turinį, norime išplėsti ekspozicijų erdves, atverti iki šiol buvusias uždarytas patalpas, pasiūlyti patrauklias paslaugas. Įgyvendinus minėtuosius projektus, muziejuje taip pat turėtų atsirasti ir kavinukė, ir bibliotekėlė, ir suvenyrų parduotuvėlės.

Ekspozicija muziejuje keisis iš esmės.

Pati ekspozicija keisis iš esmės, ji taps įdomesnė, interaktyvesnė, pasiūlys įvairių pasakojimo ir matymo kampų, pakvies dalyvauti istoriniuose procesuose, leis pažinti, atrasti, kitaip tariant, ji taps patrauklesnė ir vaikams, ir suaugusiems.

Norime būti tas regioninis dėmuo, kuriame būtų sukauptas esminis Žemaitijos istorijos lobynas. Tokie, atrodo, visada ir buvome, tačiau iki šiol nemokėjome to viešinti, parodyti visuomenei. Nuoširdžiai tikimės, kad po rekonstrukcijų tiek patys žemaičiai, tiek kitų Lietuvos regionų ar užsienio svečiai naujai atras Žemaičių muziejų „Alka“ ir Žemaičių vyskupystės muziejų, kad keliaujant po Žemaitiją taps būtinybe, savotišku garbės reikalu apsilankyti ir pas mus.

 

Ar tiesa, kad po Nepriklausomybės atgavimo muziejus pirmą kartą bus taip kapitališkai remontuojamas ir atnaujinamas?

Taip. Pokyčių tikrai seniai reikėjo. Dauguma žmonių, apsilankę muziejuje, sakydavo, kad patalpas jie prisimena lygiai tokias pat, kokios jos buvo prieš daugelį metų. Šis atsinaujinimas mums, muziejaus darbuotojams, kartu yra ir didžiulis iššūkis, atsakomybė. Daug konsultuojamės su kitais muziejais, kurie jau išgyveno virsmą ar netrukus baigs rekonstrukcijas, semiamės iš jų patirties. Sulaukiame palaikymo ir patarimų ir iš savo tiesioginių vadovų Lietuvos Respublikos kultūros ministerijoje, kurie operatyviai padeda spręsti kylančias problemas.

 

Kada planuojate baigti įgyvendinti investicinius projektus? Ar šiuo metu muziejus veikia?

Labai tikimės viską pabaigti per artimiausius dvejus ar dvejus su puse metų. Tai optimistinis planas. Kaip žemaičiai sako „Ka eni, veiziek i nueni“, taigi, jei darysime, tai ir padarysime. Antraip neverta nė pradėti.

Kadangi viską esame suplanavę atlikti tam tikrais etapais, muziejus kol kas veikia visa apimtimi. Ekspozicijos vis dar yra senosios, tačiau dalis eksponatų jau deponuoti į kitus šalies muziejus. Norime, kad jie būtų visą laiką matomi, kol vėl galės grįžti namo į „Alkos“ muziejų. Numatome dalį savo ekspozicijų perkelti į Telšių kunigų seminariją ir ten vykdyti visas kultūrines ir edukacines veiklas.

ES paramos lėšomis 2012 metais visiškai atnaujinta buvo tik Žemaitijos kaimo ekspozicija, kurioje galima pasigrožėti ne tik nuostabia gamta, autentiškomis senovinėmis sodybomis, išbandyti įvairius darbus ir amatus, bet ir pasidžiaugti čia auginamais gyvūnais. Nuo šių metų kaimo ekspozicijoje veikia daug įvairių interaktyvių pramogų, skirtų tiek vaikams, tiek suaugusiems: įrengėme iškylų zoną šeimoms, vaikų žaidimų aikštelę, sudarėme galimybę kiekvienam pabandyti pasivaikščioti apsiavus klumpėmis, imtis kaimo darbų, paragauti pačių surinktų žolelių arbatos.

 

Ar daug lankytojų sulaukiate?

Džiugu, kad šiuo metu visoje Lietuvoje muziejai iš esmės atsinaujina, tampa patrauklūs ir įdomūs įvairiausiam lankytojui. Tai patvirtina ir kasmet augantys lankytojų skaičiai. Per metus mūsų muziejuje paprastai pasilanko apie 40 tūkstančių lankytojų. Galime pasiūlyti daugiau nei 35 įvairias edukacijas, skirtingų ekskursijų, mokslinių paskaitų, todėl, atnaujinę ekspozicijas, turėsime galimybę į visas šias veiklas įtraukti dar daugiau skirtingų poreikių žmonių. Šiuo metu kuriame naują logotipą, atnaujiname interneto svetainę, planuojame įdiegti elektroninio bilieto sistemą, o, bendradarbiaudami su Telšių rajono savivaldybe, artimiausiu metu Telšių ješivoje taip pat planuojame įrengti žydų paveldą pristatančią ekspoziciją.

Muziejus turi būti atvira, aktuali ir socialiai aktyvi įstaiga, kurianti svarią pridėtinę vertę, susijusią su darnios demokratinės valstybės raida ir tautos savimonės stiprinimu. Tai ypač svarbu šiandieniniame geopolitiniame kontekste.